Bežecká obuv: Podľa čoho vybrať tie správne a na čo si dať pozor?

Kúpa bežeckej obuvi je celkom ošemetnou záležitosťou, pretože práve táto kategória športovej výbavy je taká neprehľadná, že sa v nej už nevyznajú asi ani odborníci. Napriek tomu sa vám pokúsime dať niekoľko tipov, ako vybrať tie správne topánky. Či už za účelom naplnenia svojich novoročných predsavzatí alebo náhrady za vaše doterajšie tenisky, ktoré už doslúžili.

Vhodná veľkosť

Základom každej dobrej bežeckej obuvi je vhodná veľkosť. Aj ta najdrahšia teniska bude pre vaše športovanie skôr kontraproduktívna, pokiaľ vás bude tlačiť. Tlačiť teda nesmie, a to ani náznakom. Než by ste si mali kúpiť príliš malú topánku, kúpte si radšej väčšiu, konkrétne asi o pol čísla. V prednej časti topánky by vám tak malo ostať približne päť až sedem milimetrov. Veľkosť chodidla totiž nie je stále rovnaká. Najmä pri záťaži sa jeho objem môže zväčšovať, a to nielen do dĺžky, ale aj do šírky. Doprajte svojej nohe komfort a vyhnite sa čiernym nechtom, ktoré bývajú dôsledkom nedostatočného prekrvenia.

Rozhoduje aj hmotnosť obuvi

Áno, rozhodujúca je aj hmotnosť zvolenej topánky, ale trochu inak, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čím menej topánka váži, tým menej tlmí nárazy pri behu a tým viacej sa opotrebováva aj topánka, aj vaše chodidlo, najčastejšie jeho pätová časť. Vôbec teda nevadí, keď je bežecká obuv trochu ťažšia. Na nejaké tie gramy navyše si rýchlo zvyknete a vaša noha bude lepšie chránená.

Kde chcete behať?

Ďalším kritériom je typ povrchu, na ktorom chcete behať, aspoň prevažne. Iná obuv je vhodná na spevnené cesty a iná potom do terénu. Terénne topánky (trailové alebo krosové) poznáte podľa hrubšej podrážky a odolnejšieho zvrchného materiálu, následne si môžete vybrať bežeckú topánku bez membrány (zabezpečí výbornú priedušnosť a odvod pár do vonkajšieho prostredia) alebo s membránou (zabezpečí, že noha zostane suchá pri behu v daždi, snehu, blate, ale na úkor horšej priedušnosti). Konštrukcia trailovej topánky ale ponúka zvýšenú torznú tuhosť a tým aj lepšie predchádza prípadným zranením bežca.

Skúmajte recenzie

Ak ste našli vhodnú bežeckú obuv práve pre vás, ale nie ste si istí, či je dostatočne kvalitná, urobte si vlastný prieskum recenzií na internete. Prípadne skúste vyhľadať profíka, trebárs nejakého skúsenejšieho bežca, ktorý vám poradí. Pri nákupe vhodnej bežeckej topánky vám poradíme aj my – neváhajte sa na nás teda obrátiť so svojimi otázkami.

Bežte na diagnostiku

Chcete si byť stopercentne istí? Potom môžete skúsiť ísť na diagnostiku na bežeckom páse, pri ktorej sa pomocou kamery vyhodnotí vaša biomechanika behu v 3D.. Väčšina z nás sa už stretla s možnosťou diagnostiky došľapu chodidla pri výbere obuvi v obchode. Došľap je však len jeden z mnohých faktorov ovplyvňujúcich biomechaniku pohybu. Pri pohľade na všetky dáta, ktoré vám 3D diagnostika poskytuje, pochopíte, že analýza došľapu vám ich je schopná ukázať len zlomok – a aj ten nie veľmi presne!