Prečo je potrebné venovať pozornosť kvalitnej nepremokavej obuvi?

Kvalitná nepremokavá obuv je základom výbavy každého dobrodruha. Samozrejme nestačí si také topánky len tak kúpiť, nosiť a viac už o ne nestarať. To by ste si mohli nové kupovať zrejme aj každú sezónu.

Pešia turistika, horská turistika, treking, ale aj „obyčajné“ prechádzky s deťmi a partnerom. To všetko sú udalosti, pri ktorých využijete kvalitné topánky. A to najmä v zimnom období, či už v snehu alebo vo vlhku a blate. Keď budete venovať čisteniu a ošetrovaniu povrchu topánok náležitú pozornosť, budú vám dobre slúžiť minimálne niekoľko intenzívnych sezón.

Pozrime sa teraz spoločne na zopár tipov, ktoré sme pre používateľov obuvi značky Columbia pripravili s ohľadom na to, aby sa predĺžila ich životnosť a vaše nepremokavé topánky boli vždy pevné a po funkčnej stránke slúžili čo najdlhšie ako nové.

Topánky skladujte v suchom a čistom prostredí

Svoje topánky vždy skladujte v suchom a čistom prostredí, to je pravidlo číslo jeden. Aj keď sa to možno nezdá, práve toto pravidlo mnohí nedodržiavajú.

Topánky by mali byť uskladnené na mieste kde nie sú vystavené prachu a vlhkosti. Nikdy ich však neskladujte v uzavretých škatuliach ani v plastových vreciach, kde by sa mohli zapariť, prípadne by sa vo vnútri topánok mohli rozrásť plesne.

Nedávajte ich ale ani na povalu alebo do pivnice, kde ich môžu ohrozovať hlodavce. Aj keby ich zrovna neprehrýzli, takto uskladnenej obuvi by kolonizácia myšami, ktoré si v nich odchovajú potomstvo, neprospela.

Dávajte pozor aj na to, čo na topánky ukladáte. Pokiaľ svoju obuv odkladáte spoločne s batohmi, kuframi či inou sezónnou výbavou, rozhodne ich neukladajte priamo na topánky.

Tá sa totiž môže jednoducho zdeformovať alebo zalomiť na nevhodnom mieste. To môže mať za následok, že materiál môže prísť napríklad o svoje vodeodolné vlastnosti alebo hrbole či preliačiny v materiáli môžu znížiť komfort pri nosení.

Topánky vždy po nosení umyte zvonka

Topánky po každom použití zvonka umyte, očistite od prachu a pevných nečistôt a odložte na ich miesto. Je pritom celkom jedno, akú aktivitu ste predtým vykonávali – či už ste topánku využívali na turistiku, treking, horolezectvo, kempovanie v prírode alebo na úplne inú aktivitu.

Rovnako ako u odevov by ste aj škvrny na topánkach mali riešiť skôr, ako sa špina „zažerie“. Najlepšie teda urobíte, keď obuv očistíte vlhkou handričkou alebo kefou s mäkkými štetinami.

Rozhodne nepoužívajte abrazívne materiály, a to ani pri použití čistiacich prostriedkov s vodou. Mohlo by to mať neblahý vplyv na vzhľad topánky. Ani pri čistení kefkou s mäkkými štetinami nevyvíjajte príliš veľkú silu, mohli by ste nenávratne poškodiť povrch topánky.

Naopak podrážku sa rozhodne nemusíte báť čistiť hrubšou kefou s tvrdšími štetinami. Táto časť topánky prichádza do priameho kontaktu so zemou a preto si niektoré časti dezénu pri čistení budú vyžadovať viac sily. Nachádzajú sa na nej spravidla zvyšky pôdy, blata, piesku, ale aj rastlín.

Je dôležité športovú obuv čistiť aj zvnútra

Z dôvodu, že sa vám pri pohybe potí noha, môže časom začať topánka zapáchať – zápach vzniká rozkladom potu mikroorganizmami. Niekedy však zápach obuvi spôsobujú plesne, ktoré sa začnú tvoriť v topánke, ktorú ste nevysušili.

Stáva sa, že do topánky vám zhora prenikne voda alebo sneh, čím vnútorná výstelka obuvi navlhne viac, ako inokedy. V takom prípade je ideálne, ak je možné vytiahnuť z nej aspoň nejaké vnútorné komponenty a tie očistiť a vysušiť.

Pri vložkách môžete použiť kefku s jemnými štetinami na ich vykefovanie a odstránenie nečistôt a následne ich nechať dobre vysušiť. Na topánke povoľte šnúrky alebo ich vytiahnite úplne a topánku čo najviac roztvorte, čo umožní jej dôkladné vysušenie.

Samotné šnúrky potom môžete namočiť do roztoku vody s čistiacim prostriedkom a šnúrky po vyčistení budú vyzerať ako nové.

Vnútro topánky vyčistíte tak, že si vezmete handričku, ktorá bude rovnomerne navlhčená a postupne s ňou topánku zvnútra prejdete kúsok po kúsku.

Topánky nepatria do práčky

Aj keď vás to možno láka, topánky rozhodne neperte v práčke ani ich nesušte v sušičke. Tým by totiž mohli prísť o svoju nepriepustnosť a izolačné vlastnosti výstelky. Rovnako ich ani celé nenamáčajte, a dávajte si pozor na to, aby vám topánky na nohách nepremokli.

Nie je potrebné topánky čistiť aj zvnútra vždy, keď prídete zvonka. Vnútro topánky totiž nebýva znečistené vždy. Niekedy sa stane že sa vám do topánky dostane piesok, lístie alebo hlina. Vtedy topánky otočte podrážkou nahor, a dôkladne údermi o seba, vytraste pevné nečistoty. Vyššie popísanú čistiacu kúru topánkam doprajte práve v takých prípadoch.

Mať nepremokavé topánky je pre komfort na výletoch do prírody prosto nevyhnutné. Tiež je nevyhnutné urobiť všetko preto, aby materiál topánky ostal nepremokavý čo možno najdlhšie.

Vyhnite sa vďaka našim radám tomu, aby sa vaše topánky rýchle opotrebovali, čím zaistíte, že si čo najdlhšie udržia svoje pôvodné vlastnosti. Určite sa vám za to odvďačia dlhodobou spoľahlivou službou.