Chystáte sa prvýkrát lyžovať? Pozrite sa na naše tipy na prípravu

106-013-1

Lyžovanie je obľúbenou zimnou aktivitou mnohých Slovákov.  Napokon práve u nás, na Slovensku sú pre tento šport veľmi dobré podmienky. V niektorých častiach sveta však také šťastie nemajú – v mnohých krajinách možno prakticky ani nepoznajú sneh.

Lenže aj medzi Slovákmi sa často nájdu takí, ktorí možno vyrážajú za radovánkami spojenými so zimnými športami prvýkrát. Či už ste doposiaľ nemali čas alebo odvahu, alebo sa práve chystáte odovzdať svoje lyžiarske skúsenosti svojim deťom, určite sa vám hodia tipy na to, ako sa na prvú lyžovačku dobre pripraviť.

Sneh je nádherná vec, v ktorej sa skutočne vyšantia deti aj dospelí, ale prináša tiež určité riziká. Keď podceníte prípravu a nie ste dostatočne vybavení, môžete si z jedného dňa na lyžovačke odniesť v lepšom prípade chorobou.

Na lyžovačke je kľúčové vhodné oblečenie

Zásadné je mať do chladného počasia vhodné oblečenie, aby ste pri svojom zimnom dobrodružstve neprechladli. Najviac je prirodzene treba chrániť trup, pre ktorý sa odporúča systém zložený z niekoľkých vrstiev.

Efektívna vnútorná vrstva je určená na to, aby odvádzala pot od tela. Stredná vrstva potom slúži ako tepelná izolácia. A nakoniec tretia, vonkajšia vrstva má chrániť pred vetrom a vonkajšou vlhkosťou.

Určite by ste mali myslieť aj na telesné periférie, lebo aj pri teplotách nad nulou bývajú práve končatiny a hlava miestami, ktorými rýchle strácate telesné teplo. Aj pri relatívne vyšších zimných teplotách teda nezabúdajte na dobré rukavice a čiapku. A prirodzene aj vhodné hrubé ponožky.

Aj topánky, ktoré budete nosiť v priebehu dňa vo chvíľach, kedy práve nelyžujete, by mali byť nepremokavé, aby vám ponožky nenasiakli vlhkosťou a nemali ste celý deň chodidlá mokré.

A samozrejme netreba zabúdať ani na lyžiarske (alebo klasické slnečné) okuliare. Ich cieľom je chrániť vás pred snehovou slepotou, čo je stav, kedy by ste mohli prísť o schopnosti orientácie na zjazdovke.

106-013-2

Lyžiarsku výbavu si prenajmite

Na prvú sezónu si svoje lyžiarske vybavenie môžete pokojne prenajať. Plne vybavené obchody ponúkajúce túto službu sa často nachádzajú priamo v centre diania, teda v lyžiarskych strediskách. Aj keď v blízkosti zjazdoviek si možno budete musieť niečo priplatiť.

Odporúčame si preto urobiť malý prieskum ešte pred tým, ako sa na lyžovačku vydáte. Skúste prejsť ich webové stránky prevádzkovateľom požičovní alebo ich vopred kontaktovať telefonicky.

Až keď vás (alebo vaše deti) lyžovanie „chytí“ natoľko, že by ste sa s ním chceli zaoberať profesionálnejšie, kúpte si vlastné lyže a lyžiarky. Počítajte však s tým, že okrem vyšších nákladov vás čaká aj premýšľanie nad tým, kde svoju výbavu uskladniť mimo sezóny.

Začnite lyžiarskymi kurzami

Priamo na zjazdovkách jednoduchšej kategórie fungujú lyžiarske školy, ktorých pracovníci vás sú schopní za určitú cenu previesť základným jednodenným alebo viacdenným kurzom lyžovania.

Kurzy pre začiatočníkov sú vhodné pre všetkých, ktorí ešte na zjazdových lyžiach nestáli, prípadne na nich stáli len sporadicky alebo veľmi dávno. Skutočne predsa bez skúseností nechcete vyraziť rovno na čiernu zjazdovku a následne byť neželanou súčasťou televíznych novín.

Pokračujte v sebazdokonaľovaní techniky lyžovania

Následne by ste mohli pokojne trénovať aj sami. Iba opakovaným tréningom totiž môžete dosiahnuť lepšie výsledky. Začnite na jednoduchších tratiach a vôbec sa nehanbite za to, že tam trebárs budete ako jediný dospelý (alebo na zadku). Naopak je to lepšie, ako keby ste začínali hneď na trasách s vyššou náročnosťou a pri toho ohrozovali seba aj svoje okolie.

Asi najdôležitejšie po brzdení, je naučiť sa zatáčať. Tým, že budete zatáčať, môžete tiež korigovať svoju rýchlosť v priebehu trate a koniec trate už vás tak neprekvapí. Už veľmi skoro nebudete musieť brzdiť počas celého zjazdu – čo sa mimochodom robí tým spôsobom, že z lyží na svojich nohách vytvoríte „stromček“, zašpicatený smerom dopredu. Len dajte pozor, aby ste si pritom vzájomne neprekrížili lyže, bývajú z toho potom aj škaredšie pády.

106-013-3

Na zjazdovku vyrazte, až keď ste pripravený

Keď už sa dostanete na ostrú trať, budete zodpovední nielen za seba, ale aj za svoje okolie. Ak idete do zahraničia, uistite sa vopred, že vaše poistenie má krytie aj na úrazy spojené s lyžovaním.

Neraz sa už stalo, že sa z dovolenky trebárs v Rakúsku alebo v Taliansku vrátil nešťastný Slovák, ktorý tu svojou nepozornosťou či neskúsenosťou zranil miestneho turistu a musel siahnuť na celoživotné úspory, aby pokryl jeho niekoľko dňový pobyt v nemocnici. Takýmto situáciám sa vyhnete starostlivou prípravou.

Okrem iných ľudí musíte na zjazdovkách dávať pozor aj na povrch zjazdovky a prípadné kamene a konáre v ceste. Celkovo bude lepšie pozrieť si vopred mapu trate a skúsiť odhadnúť, kde sa na trati nachádzajú nebezpečné úseky a kde si treba dať väčší pozor.

Nenechajte sa však odradiť a hor sa do toho, vôbec to nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pamätajte však, že ste aj pri zjazdovom lyžovaní ste zodpovední za seba, aj za ostatných „účastníkov“ – najmä za tých, ktorý sa na trati nachádzajú priamo pred vami.